Darmowa dostawa.
0 0.00 

Cart

No products in the cart.

Expand product search form
Strzemiński

Władysław Strzemiński

Twórca teorii unizmu. Pionier awangardy lat 20. i 30. XX wieku dążącej do rewolucji artystycznej i społecznej. Jego dzieła były inspirowane kubizmem, futuryzmem i konstruktywizmem.

W latach 20. XX wieku, Strzemiński był jednym z założycieli i aktywnym uczestnikiem awangardowych ruchów artystycznych w Polsce. Był członkiem grupy “Blok” oraz “Praesens”, gdzie współtworzył nowatorskie prace, dążące do odrzucenia tradycyjnych form artystycznych i poszukiwania nowych sposobów wyrazu. Jego sztuka ewoluowała od ekspresjonizmu do konstruktywizmu, a w latach 30. skupił się na malarstwie abstrakcyjnym i geometrycznym.

Po zerwaniu kontaktów z grupą “Praesens” Strzemiński z żoną Katarzyną Kobro założyli w 1928 grupę artystyczną “a.r” (Awangarda Rzeczywista), której celem było promowanie sztuki konstruktywistycznej.

Strzemiński był także autorem manifestów i teoretykiem sztuki, w których podkreślał potrzebę łączenia sztuki z rzeczywistością i życiem codziennym. Jego prace zdobyły uznanie na licznych wystawach w Polsce i za granicą.

© Ewa Sapka-Pawliczak & Muzeum Sztuki w Łodzi / Vitkacy.com

Odkryj kolekcję